POST. MIKROBIOL.,
2010, 49, 4, 231
http://www.pm.microbiology.pl

 

Prof. dr hab. Mieczysława Merkel
(1926-2010)

W dniu 30 września 2010 r. odeszła od nas na zawsze prof. dr hab. Mieczysława Zofia Merkel - wybitny naukowiec i nauczyciel wielu pokoleń mikrobiologów, wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej, kierownik Zakładu Bakteriologii Klinicznej Szpitala im. prof. Orłowskiego CMKP w Warszawie; wspaniały człowiek, wyróżniający się wielkim zaangażowaniem zawodowym i społecznym.
Pogrzeb odbył się w dniu 7 października 2010 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Prof. Merkel urodziła się 31 lipca 1926 r. we Lwowie, dzieląc losy swego pokolenia. Jej dzieciństwo i lata młodości przypadły na ostatnie, burzliwe lata II Rzeczpospolitej, a następnie okres wojny i okupacji, najpierw radzieckiej, potem niemieckiej. W roku 1944 wstąpiła do I Armii Wojska Polskiego i przeszła cały jej szlak bojowy, dochodząc do Berlina. Była sanitariuszką, pracując z wielkim poświęceniem i często w bardzo trudnych warunkach. W latach późniejszych odbiło się to na Jej zdrowiu, a bolesne wspomnienia i doświadczenia z tamtych lat do końca pozostały
w Jej pamięci. Za udział w walkach o Berlin została odznaczona Odznaką Grunwaldzką oraz innymi odznaczeniami bojowymi — polskimi i radzieckimi.
Po wojnie ukończyła szkołę średnią, następnie studia wyższe na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego.
Pracę zawodową rozpoczęła w Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Akademii Medycznej w Warszawie, prowadząc zarówno pracę naukową jak i dydaktyczną. W roku 1961 uzyskała stopień naukowy doktora biologii (praca doktorska pod kierunkiem prof. Mikulaszka), a następnie w roku 1966 stopień doktora habilitowanego. W roku 1990 uzyskała tytuł profesora.
Po odejściu z warszawskiej Akademii Medycznej pracowała na stanowiskach kierowniczych najpierw w Wytwórni Surowic i Szczepionek, potem w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym przy ul. Karowej w Warszawie, a najdłużej - w Szpitalu im. prof. Orłowskiego CMKP (1976-1995). W placówce tej była organizatorem Zakładu Bakteriologii Klinicznej i kierownikiem do czasu przejścia na emeryturę.
Trzeba też podkreślić, że prof. dr hab. Mieczysława Z. Merkel była inicjatorem powstania samorządu diagnostów laboratoryjnych, organizatorem i przewodniczącą I Zebrania Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych w roku 1989. Wniosła niekwestionowany wkład w rozwój polskiej diagnostyki laboratoryjnej, zwłaszcza w zakresie mikrobiologii lekarskiej. Była wychowawcą wielu pokoleń specjalistów z tej dziedziny.
Za osiągnięcia w pracy zawodowej, organizacyjnej i społecznej została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz innymi odznaczeniami państwowymi i okolicznościowymi.
W pamięci współpracowników, przyjaciół i znajomych pozostanie człowiekiem niezwykle pracowitym, wiele wymagającym zarówno od siebie jak i od innych, bardzo poważnie traktującym powierzane sobie obowiązki zawodowe, organizacyjne i społeczne. Ale także szczerym, serdecznym, życzliwym i otwartym na niesienie pomocy innym. Była człowiekiem powszechnie lubianym i szanowanym, zarówno przez współpracowników jak i studentów.


Pracownicy Zakładu Bakteriologii Klinicznej SPSK
im. Prof. Orłowskiego CMKP



pobierz dokument w formacie pdf


zainstaluj AcrobatReader

 

 

 

 

Z Państwa uwagami i opiniami zapozna się webmaster e-mail  web