POST. MIKROBIOL.,
2006, 45, 1, 3-4
http://www.pm.microbiology.pl

 

Anna Jadwiga Podhajska 
1938-2006

lekarz, profesor biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego,
specjalista w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej
oraz inżynierii genetycznej

      W dniu 05.02.2006 roku odeszła od nas Profesor Anna P o d h a j s k a, wspaniały człowiek i wychowawca wielu roczników mikrobiologów i biologów molekularnych. Anna, częściej zwana przez nas Jagodą, całe swoje życie związała z Trójmiastem. Ukończyła studia na Wydziale Lekarskim AMG i od 1965 roku rozpoczęła pracę zawodową w Katedrze Mikrobiologii AMG. W 1968 roku obroniła doktorat i uzyskała specjalizację z zakresu mikrobiologii lekarskiej. W 1987 roku habilitowała się na Wydziale Lekarskim AMG, a w 1996 roku otrzymała tytuł profesora. Niemalże od początku istnienia Uniwersytetu Gdańskiego tworzyła Wydział Biologii i Nauk o Ziemi pracując najpierw w Katedrze Biochemii kierowanej przez Profesora Karola Taylora, a później kierując Zakładem Mikrobiologii. Jednostką tą, przekształconą później w Katedrę Mikrobiologii, kierowała do 1996 roku. Od początku lat siedemdziesiątych Jagoda bardzo ściśle współpracowała z Profesorem Wacławem Szybalskim z Uniwersytetu Wisconsin w Madison. W ciągu kilkunastu lat odbyła wielokrotne staże naukowe w tym laboratorium, co zaowocowało wieloma znaczącymi publikacjami, ale również ideą utworzenia unikalnego Wydziału Biotechnologii łączącego uczelnie Wybrzeża: Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku powstał ostatecznie w 1993 roku, przede wszystkim dzięki tytanicznej pracy Jagody i Profesora Karola Taylora. Zasady studiowania na Wydziale były inne niż te, które były dotychczas regułą na uczelniach; zostały wprowadzone zmiany, które dopiero kilka, a nawet kilkanaście lat później pojawiły się w innych szkołach wyższych. Od samego początku istnienia Wydziału obowiązywał system kredytowy, studenci mieli możliwość wyboru wielu przedmiotów oferowanych na innych uczelniach, jednym z ważnych kryteriów doboru studentów była biegła znajomość języka obcego. Pasją Jagody było kształcenie studentów w zakresie najnowszych technik badawczych opartych o inżynierię genetyczną i biologię molekularną. Od 1994 roku organizowała dla studentów Letnie Szkoły Biotechnologii, na które zapraszani byli najwybitniejsi przedstawiciele światowej nauki. Dzięki tym działaniom absolwenci Wydziału Biotechnologii z łatwością znajdowali zatrudnienie w kraju i za granicą. 
      Od 1996 roku Jagoda rozpoczęła tworzenie od podstaw Katedry Biotechnologii na naszym Wydziale. Katedrą kierowała do końca swojej aktywności zawodowej. Objęcie kierownictwa tej właśnie Katedry wynikało z wielkiej pasji Jagody do upowszechniania i komercjalizacji wyników naukowych. Dzięki jej zaangażowaniu doszło do utworzenia w Gdańsku Centrum Transferu Technologii, a w Gdyni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Konieczność przenoszenia wyników badań do firm biotechnologicznych propagowała również na forum międzynarodowym. Była wiceprezydentem Stowarzyszenia Scanbalt powołanego przez uczelnie wyższe i firmy biotechnologiczne zlokalizowane w basenie Morza Bałtyckiego w celu prowadzenia wspólnych badań i wdrażania nowoczesnych technologii. 
      Jagoda była wybitnym naukowcem i nauczycielem akademickim. Opublikowała kilkadziesiąt prac naukowych, wiele z nich w czasopismach zagranicznych o najwyższym poziomie. Wypromowała prawie 100 magistrantów i około 20 doktorów; czterech z nich zostało profesorami. Swoje liczne kontakty zagraniczne wykorzystywała między innymi do kierowania swoich współpracowników na staże naukowe do czołowych amerykańskich i europejskich ośrodkach naukowych. 
      Jej pasję i rolę w tworzeniu i popularyzacji nauki doceniły również różne organizacje społeczne, między innymi nominując do bardzo prestiżowej nagrody Women in Science
      To pożegnanie nie byłoby pełne gdybyśmy nie poświęcili kilku zdań Jagodzie - niesłychanie wrażliwemu i dobremu człowiekowi. Wierzyła w ludzi, w ich wewnętrzną dobroć. Pomagała nam wszystkim, szczególnie jeśli ktoś z nas był nieszczęśliwy, chory lub w inny sposób poszkodowany przez los.       Większość z nas będzie to zawsze pamiętała. Jagoda kochała nie tylko ludzi, kochała też zwierzęta. Jej dom był zawsze pełen przygarniętych uratowanych zwierząt. Bezdomne psy, koty (ale zdarzały się też - okaleczony jeż, gołąb czy mewa) znajdowały trwały lub czasowy azyl w jej domu. 
      Taką będziemy Ciebie pamiętać - doskonałego naukowca i organizatora nauki, ale również wspaniałego człowieka pomagającego innym, nawet wtedy kiedy to Ty potrzebowałaś tej pomocy najbardziej. 

Żegnaj Jagodo.

Pracownicy Wydziału Biotechnologii UG-AMG

 


pobierz dokument w formacie pdf

 


zainstaluj AcrobatReader

 

 


Z Państwa uwagami i opiniami zapozna się webmaster