POST. MIKROBIOL.,
2004, 43, 1, 81-105
http://www.pm.microbiology.pl

 

LEKOOPORNE
DROBNOUSTROJE

W ZAKAŻENIACH SZPITALNYCH

 

Danuta Dzierżanowska, Alicja Pawińska,
Wanda Kamińska, Jan Patzer

 

Antimicrobial resistant pathogenes in nosocomial infections

 

Abstract:            The article discusses the etiology of hospital infections focusing on spread of antimicrobial-resistant pathogens, and it describes the most important mechanisms of biochemical and genetic resistance among hospital isolates.

 

 

Stosowanie przez ponad pół wieku antybiotyków i chemioterapeutyków w terapii zakażeń bakteryjnych u pacjentów hospitalizowanych doprowadziło w warunkach szpitalnych do selekcji szczepów opornych. Najwięcej problemów terapeutycznych, z którymi konfrontuje się na codzień lekarz w szpitalu stwarzają zakażenia wywoływane przez, metycylinooporne szczepy gronkowca złocistego i skórnego, enterokoki oporne na wiele antybiotyków, w tym na antybiotyki glikopeptydowe oraz wielooporne szczepy pałeczek Gram-ujemnych zarówno ferementujące jak i szczepy niefermentujące.
    Gronkowce złociste są odpowiedzialne za zakażenia szpitalne przede wszystkim u chorych w oddziałach zabiegowych. Epidemiczny charakter tych drobnoustrojów i zdolność do przetrwania poza organizmem żywym przez wiele dni - na powierzchniach sprzętów i aparatury medycznej sprawia, ze często wywołują one szpitalne epidemie obejmujące kilka oddziałów. Pierwszy, wprowadzony na rynek antybiotyk, penicylina stosowany był w początkowym okresie przede wszystkim w leczeniu ran zakażonych przez gronkowce. Szybko narastająca oporność na penicylinę zmobilizowała naukowców do stworzenia nowej, syntetycznej penicyliny, metycyliny, opornej na destrukcyjne działanie penicylinazy gronkowcowej. I chociaż już po roku stosowania tego antybiotyku pojawiły się pierwsze doniesienia o wykryciu szczepów opornych na metycylinę (MRSA), to do końca lat 70-tych XX wieku udział MRSA w zakażeniach szpitalnych nie przekroczył kilku procent [54, 74]. Wprowadzenie w latach 80-tych do lecznictwa cefalosporyn było przyczyną dużych zmian w etiologii zakażeń szpitalnych. Znacząco zmalała rola pałeczek Gram-ujemnych, podczas, gdy wzrosła liczba zakażeń wywoływanych przez ziarenkowce. Istotną rolę w zakażeniach zaczęły odgrywać enterokoki i gronkowce koagulazo-ujemne, które do tej pory uważano za drobnoustroje saprofityczne, sporadycznie odpowiedzialne za zakażenia [101]. W bardzo szybkim tempie zaczęła rosnąć liczba...

 

Słowa kluczowe:                        MRSA, CNSMR, VISA, VRE, ESbL, metalo-b-laktamazy
Key words:                             MRSA, CNSMR, VISA, VRE, ESbL, metallo-b-laktamases

 

Zakład Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej
Instytut Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka
Al. Dzieci Polskich 20, 04-736 Warszawa

 

 


pobierz dokument w formacie pdf

 


zainstaluj
AcrobatReader

 

 


Z Państwa uwagami i opiniami zapozna się webmaster